برندینگ چیست ؟ – اهمیت برندینگ – NovinINSTA

برندینگ چیست

برندینگ چیست و به چه معناست؟ دقیقا چه اهمیتی می‌تواند در رشد تجارت داشته باشد؟ شاید برندینگ را به طور کلی بتوان نام، ویژگی، خصوصیات و چهره‌ای دانست که توسط یک شرکت ارائه می‌شود و منحصر به ان شرکت است.
اما این تنها تعریف بسیار کوچکی است از ان چه که درباره برندیگ حقیقت دارد. برندینگ ، یک اصطلاح تجاریست که امروزه به ان توجه زیادی می‌شود. و دقیقا تعریف ساده‌ای از ان وجود ندارد و توضیحش کمی طولانی خواهد بود. ولی قول میدهم دراین مقاله، خیلی کوتاه به ساده‌ترین شکل ممکن موضوع برندینگ را تعریف کنم و از اهمیت ان در رشد تجارت در میان رقبا بگویم. پس با من همراه باشید.

برندینگ چیست ؟

میتوان علاوه بر تعریف کوچکی که بر برندینگ داشتیم، اظهار کنیم که این اصطلاح یک تصویر و یا یک ذهنیت است که به مرور در ذهن مشتری به وجود ‌می‌آید. این تصویر و ذهنیت از تعامل و برخورد‌های شکل میگیرد که بین مشتری و تجارت شما به وجود می‌آید. برای مثال تجربه خوب خرید یک پیراهن جدید.

در این برخورد مشتری دو نوع تاثیر می‌پذیرد:

  •  کیفیت و کاربردی بودن خدمات یا محصول ( مثال: این پیراهن بافت خیلی خوبی دارد.)
  •  تاثیر عاطفی که رفتار پرسنل و یا محصول بر روی مشتری دارد. (مثال: رنگ این پیراهن چقدر به من می‌آید.)

این تاثیرات عاطفی و فیزیکی با توجه به میزان رضایت بخشی که بر روی مشتریان میگذارند، اینده تعاملات تجارت شما را تضمین می کند.

تاثیر موضوع برندینگ چیست در تعامل بین مشتری و خریدار

میتوان اظهار داشت هر گونه خدمات و تعاملاتی که بین مشتری و خریدار به وجود می‌آید، یک جنبه از تصویر نهایی برند شما را در ذهن مشتری شکل میدهد. این تصویر اینقدر قوی است که مشتری با شنیدن نام برند شما به وجد می‌آید. درست مثل این که یک دیوار آجری میان شما و مشتریانتان کشیده شده است. و شما با هر تعامل و برانگیختن حس مثبت در مشتری باعث فروپاشی دانه دانه آجرها می‌شوید. تا جایی که دیگر آجری میان شما دیده نمی‌شود.اکنون مشتری می‌تواند چهره و ویژگی‌های شما و برندتان را مشاهده کند. با توجه به تصور کلی در نهایت مشتری تصمیم میگیرد تجارت شما را حمایت کند و همچنان طرفدار خدمات شما بماند یا نه.

اگر تصویری که شما در ذهن ایجاد بکنید قوی باشد، خود به تنهایی یک راه تبلیغاتی مناسب است. مشتری شرکت می‌تواند در برخورد با دیگران از شرکت شما تعریف کرده و آن را به دیگران نیز توصیه کند. این تصویر میتواند برعکس هم شکل بگیرد. زمانی که مشتری از محصول و خدمات راضی نباشد و یا رفتار خدمه با او درست نباشد، تصویر برندینگ شما کاملا منفی شکل می‌گیرد.

پس با توجه به این تعاریف متوجه شدیم که صاحبان برند سعی دارند با ایجاد تعامل های متعدد و خوب بازده یک تصویر مناسب را در ذهن مشتری ایجاد کنند. نتیجه این موضوع این می‌‌شود که با حضور رقبای متعدد، مشتری سریعا به انتخاب آن محصولی اقدام میکند که از قبل به آن اشنایی و اعتماد دارد.

نکته مهم دیگر، تاثیر برندینگ بر ذهنیت کارمندان و کارکنان ان شرکت است. این موضوع را به این شکل میتوان بیان کرد: شرکت‌ها علاوه بر این که به دنبال تاثیرگذاری بر روی یک برند باشند باید توجه کنند ایجاد تاثیر و فضای مثبت بر روی کارکنانشان هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

توضیح ساده این موضوع به این شکل است:

اگر با کارمندان رفتار مناسبی صورت گیرد و برای فعالیت ان‌ها محیط مناسبی تعبیه شود، روند کارشان نیز بالا می‌رود. تصویر برندینگ یک شرکت نیز با همین تناسب بر روی کارمندان تاثییر دارد.
اگر شرکتی که برای ان کار می‌کنند از جایگاه برندینگ مناسبی برخوردار باشد، باعث بالا رفتن حس اعتماد و اشتیاق کارمندان می‌گردد. این شوق و پشتکار وقتی که کارمندان خود را عضوی از خانواده ان برند تلقی کنند همچنان بالاتر می‌رود.

برندینگ چیست

اهمیت برندینگ

تا اینجای کار تعریف برندینگ و چگونگی تاثیر ان بر یک تجارت را بیان کردیم. پس باید این مسعله روشن شده باشد که این موضوع تا چه حد بر روی حیاط یک مجموعه میتواند تاثیر بگذارد.

در ادامه می‌خواهیم چند مثال از تاثیرات آن را بر روی تجارت بیان کنیم تا با اهمیت بالای این اصطلاح اشنایی پیدا کنیم.

  •  شناخته شدن

با اطمینان میگویم که مهم‌ترین تاثییری که برندینگ بر روی تجارت شما خواهد گذاشت، شناخته شدن است. موضوع شناخته شدن در میان بازار و مشتریان یک عامل حیاطی در بحث بقای یک فعالیت به حساب می‌اید و لوگوی مجموعه به عنوان یکی از عوامل تاثییر گذار در بحث برندینگ باید بسیار شکیل و منحصربه‌ فرد باشد به طوری که بتواند در عین زیبایی  و سادگی در ذهن مشتری ثبت شود.

  • افزایش ارزش‌های تجاری

بحث برندینگ برای اهداف بلند مدت بسیار کاربردی است و یک استراتژی فوقالعاده به حساب می‌اید. این عمل باعث می‌شود، یک شرکت جای افتاده بتواند با برنامه ریزی برای اینده،برندینگ خود را به گونه‌ای شکل دهد که ارزش‌های تجاری خود را بالابرده و در نتیجه از قابلیت‌های اجرایی زیادی برخوردار شود.

  • جذب مشتریان بیشتر

تجارت‌های دارای برندینگ‌ بسیار خوب مجبور نیستند نام و فعالیت های تجاری خود را میان مردم فریاد بزنند تا دیده شوند. بلکه بهترین روش تبلیغ برای این تجارت‌ها سخن مشتریانی است که از تجربه خود با ان تجارت راضی بوده‌اند.

  • بالارفتن درجه خوشنودی کارکنان

کار کردن برای مجموعه‌ای که از برندینگ خوبی برخوردار است، موجب بالارفتن سطح خوشنودی آن‌ها می‌شود و باعث می‌شود به خود و مجموعه افتخار کنند. این موضوع همچنین باعث می‌شود که افراد حرفه‌ای برای پیدا کردن کاری در این مجموعه سر و دست بشکنند.

  • برقراری حس اعتماد در دنیای تجارت

ظاهر حرفه‌ای یک مجموعه و پیشروی برندینگ ان شرکت با در نظر داشتن استراتژی در ساخته شدن یک حس اعتماد قوی میان شرکت کننده و مشتری بسیار کاربردی است.

نتیجه گیری

اکنون درک درستی از این موضوع پیدا کرده‌ایم و اهمیت ان را بر تجارت میدانیم. امیدواریم از این به بعد در برخورد با تجارت‌های مختلف بر استراتژی‌های بکار برده شده در برندیگشان تامل کنید و یا اگر قصد راه‌اندازی یک تجارت را دارید، موفق و پیروز باشید. همچنین به پاسخ خود در رابطه با موضوع برندینگ چیست رسیده باشید.
در چارت پایین صفحه نظرات خودتون را با ما به اشتراک بگذارید. تا مقاله دیگر بدرود.

مقالات پربازدید این هفته :

خرید لایک اینستاگرام

رفع بلاک لایک اینستاگرام

سئو سایت

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

۰ تا ۱۰۰ کسب درآمد از اینستاگرام

خیلی از عزیزان سوال می کنند که پس کی این ربات با هوش مصنوعی رونمایی می شود ؟ ما در حال کارهای ثبتی این پروژه هستیم و به محض اتمام کارهای اداری آن در پیج اینستاگرام اول اطلاع رسانی می کنیم ، لذا حتما اول پیج اینستاگرام مارو فالوو داشته باشید . تا هم از آموزش های ما استفاده کنید و هم از اخبار مهم ...